Η Ανατολού Εφές κέρδισε δύσκολα εντός έδρας την Πίναρ Καρσίγιακα με 73-68, πραγματοποιώντας έτσι την πρώτη της νίκη στο τουρκικό πρωτάθλημα μετά από τρεις αγώνες. Ο Κώστας Βασιλειάδης πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση από τότε που μετακόμισε στην Τουρκία, πετυχαίνοντας για τους γηπεδούχους 21 πόντους!

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι, μένοντας πίσω στο σκορ με 21-23 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους, για το 32-39 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα (47-54 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ήρθε η αντεπίθεση για την ομάδα του Έλληνα διεθνή, όπου με επιμέρους σκορ 26-14 έκανε την ανατροπή (73-68) και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην TBL!

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο ηγέτης των γηπεδούχων με 21 πόντους (1/1 δίπ., 3/7 τρίπ., 10/11 β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Τζαμόν Λούκας με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Πίναρ Καρσίγιακα ξεχώρισε ο Εστεμπάν Μπατίστα, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 16 και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόμπερτ Λι Ντίξον πρόσθεσε άλλους 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.