Σπουδαία νίκη εντός έδρας για την Κανάριας, η οποία επιβλήθηκε της Μάλαγα με 97-92 κι έχει αρκετές πιθανότητες ακόμα και για την 8η θέση στη βαθμολογία και τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε για 16 λεπτά, πετυχαίνοντας 10 πόντους με 3/3 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ είχε και 3 κερδισμένα φάουλ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι τις 13 νίκες, αφήνοντας τη Μάλαγα στις 14 σε 28 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια έφτασαν στην επικράτηση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 49-49, με το επιθετικό ταλέντο των παικτών να κυριαχεί απέναντι στις άμυνες. Στο δεύτερο μέρος η Κανάριας απέκτησε μία πολύ καλή διαφορά (73-60) 4 λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, δείχνοντας ότι θα καθαρίσει τον αγώνα, η Ουνικάχα Μάλαγα όμως κατάφερε να επιστρέψει με ένα γρήγορο σερί και να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, οι Μπλάνκο (19π), Ντόναλντσον (7π, 6ρ) και Ροστ (16π), ενώ από τη Μάλαγα ξεχώρισαν οι Ουρτασούν (20π), Ζόριτς (16π) και Πάνκο (15π).

Σημαντική βαθμολογικά νίκη πέτυχε κι η Καχασόλ εντός έδρας επί της Μπανταλόνα με 87-80. Η ομάδα των Μπλάκνεϊ και Τέπιτς έφτασε έτσι τις 10 νίκες, ξεφεύγοντας με δύο βαθμούς από την Λαγκούν Άρο, του Μανώλη Παπαμακάριου, που έχει 8 νίκες με έναν αγώνα λιγότερο όμως. Ο Μπλάκνει ήταν εξαιρετικός έχοντας 19 πόντους με 3/4 τρίποντα, ενώ κι ο Τέπιτς πραματοποίησε καλή εμφάνιση με 8 πόντους (4/4 δίποντα) και 3 ασσίστ.

Η Φουενλαμπράδα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου εντός έδρας απέναντι στην τελευταία Μανρέσα, κερδίζοντας με 73-51. Έφτασε έτσι τις 10 νίκες, όσες έχει κι η Καχασόλ. Έμεινε πίσω στο κυνήγι των πλέι οφ η Μπανταλόνα, η οποία μένει στις 13 νίκες.

Τέλος, η δεύτερη Κάχα Λαμποράλ επικράτησε πολύ δύσκολα της Βαγιαδολίδ εντός έδρας με 84-80. Για τους γηπεδούχους, που σκόραραν κι οι 10 παίκτες, που αγωνίστηκαν στον παιχνίδι, αυτή ήταν η 21 νίκη σε 28 αγώνες, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στις 11 και λογικά δεν θα κινδυνέψει η παραμονή τους στην κατηγορία.

Για την ομάδα του Τάμπακ, που ήταν φανερό ότι είχε το μυαλό της στους προημιτελικούς της Ευρωλίγκας, που ακολουθούν, ξεχώρισαν οι Νοτσιόνι (13π), Μπιέλιτσα (9π) και Κοσέρ (11π). Εκπληκτική εμφάνιση για τη Βαγιαδολίδ από τον Νάτσο Μάρτιν, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ πήρε και 10 ριμπάουντ.