Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ουλμ απέναντι στους Σκαϊλάνερς Φρανφούρτης, οι οποίοι είναι  κάτοχοι του Fiba Europe Cup, με σκορ 90-86 για τον πρώτο αγώνα των  playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με του γηπεδούχους όμως να μην τα παρατάνε και να μένουν κοντά στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 17-18 ενώ στην αρχή του δευτέρου η ομάδα της Φρανκφούρτης  έκανε μια μικρή αντεπίθεση περνώντας μπροστά με 20-24. Στην συνέχεια η Ουλμ αντέδρασε και κατάφερε να ξαναπάρει τα ινία του αγώνα με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα με αποτέλεσμα το τέταρτο δεκάλεπτο να λήξει 78-78 και να χρειαστούν τα 5 λεπτά της παράτασης για να κριθεί ο νικητής, που ήταν η Ουλμ αφού κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 86-90.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Ρούμπιτ με 24 πόντους , ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκορερ ήταν ο Θίοντορ με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα:  17-18, 39-45, 59-60, 78-78