Αν και κόντεψε να πάθει “έμφραγμα” στην τέταρτη περίοδο, η Ουλμ πήρε τη νίκη με 73-72 επί των Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης, και μαζί την πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος, παρά το μειονέκτημα έδρας (3-1 νίκες). Αντιπαλός της η κάτοχος του τροπαίου, Μπάμπεργκ, η οποία έχει το εξασφαλίσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Μετά την πρώτη περίοδο, η Ουλμ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να πάρει μια διψήφια διαφορά (33-22, 20′). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους στο +19 (54-35, 30′), δείχνοντας πως θα έχουν μια… ξεκούραστη τέταρτη περίοδο.

Όμως, οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν μια επική αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 37-19 υπέρ τους, πλησίασαν στον πόντο, κάνοντας το 73-72, δίχως ωστόσο να μπορέσουν να ολοκληρώσουν μια σπουδαία ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκάνθερ με 17 πόντους, ενώ ο Μπάτλερ πρόσθεσε ακόμη 13π.. Από τους Σκαϊλάινερς ξεχώρισε ο Θίοντορ με 23 πόντους.