Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση και του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του Γερμανικού Πρωταθλήματος, αφού συνέτριψε την Μπάγιερν Μονάχου του Σάσα Τζόρτζεβιτς με 90-59. Πλέον η Μπάμπεργκ συνεχίζει αήττητη στη Λίγκα και είναι το μεγάλο φαβορί για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν να τελειώσουν από νωρίς τον αγώνα, ώστε μετά να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει των αγώνων της Ευρωλίγκα. Αυτό το κατάφεραν πολύ εύκολα αφού το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-11, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +14 (43-29). Η τρίτη περίοδος ήταν μία επανάληψη του πρώτου μέρους με αποτέλεσμα το σκορ να «εκτοξευτεί» στο +23 (66-43). Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν διαδικαστικό και όλοι περίμεναν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 90-59.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κοζέρ με 17 πόντους (5/10 σουτ) και 3 ριμπάουντ, ο Μέλι με 13 πόντους (5/6 σουτ), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 19 λεπτά είχε 2 πόντους (1/4 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την Μπάγιερν ξεχώρισε ο Μπούκερ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-29,66-43, 90-59