Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα με την Μπραουνσβάιγκ η Μπαϊρόιτ, «διαλύοντάς» τη με… διπλό σκορ στο 96-48, στην πρώτη ημέρα της πέμπτης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και το σκορ βρισκόταν στο 16-12 και ύστερα τα σχόλια… περιττεύουν, με το επιμέρους σκορ 31-15 στη δεύτερη περίοδο να απλοποιεί την κατάσταση για τους γηπεδούχους και το «ταπεινωτικό» για την αντίπερα όχθη 25-5 της τρίτης να φέρνει διαστάσεις θριάμβου.

Οι 10 εκ των 11 παικτών που αγωνίστηκαν για την Μπαϊρόιτ σκόραραν, με πέντε εξ αυτών να έχουν διψήφιο νούμερο πόντων και τον Τζόσεφ Λιούις να ξεχωρίζει με 26 πόντους και 9/12 σουτ, ενώ τρομερή ήταν η εμφάνιση του Αντρέας Σέιφερθ με double double 14 πόντων και 13 ριμπάουντ. Στο «ναυάγιο» της Μπραουνσβάιγκ ξεχώρισε ο Γκροσέλ με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.