Σιγά σιγά ξεκινούν όλα τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και η Γερμανία αυτές τις μέρες έκανε την δική της πρεμιέρα και σήμερα ξεχώρισε το διπλό της Μπάγερν Μονάχου του Σάσα Τζόρτζεβιτς μέσα στην έδρα της Όλντενμπουργκ με 83-69.

Στην πρώτη περίοδο το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στην άμυνα και να τελειώνει το δεκάλεπτο με τους Βαυαρούς με μπροστά με 18-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν συνέχιζε να είναι πολύ καλή στον αμυντικό κομμάτι και να κρατάει μικρές διαφορές χωρίς όμως να μπορεί να τις «εκτοξεύσει». Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-31 για την ομάδα του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν έδειξε καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση με την Όλντεμπουργκ να είναι κοντά στο σκορ, αλλά να μην μπορεί αν πάρει το προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν την διαφορά στο +11 (46-57). Το τελευταίο μέρος του ματς είχε καλύτερο ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να ανεβάζουν «στροφές» στην επίθεση, αλλά αυτό ευνόησε τη Μπάγερν που πήρε ένα σπουδαίο διπλό με 83-69.

Καλύτεροι για την ομάδα του Σάλε ήταν ο Τέιλορ με 16 πόντους με 4/4 τρίποντα και 3 ασίστ και ο Ρέντινγκ με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Κβάλε με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-35, 46-57, 69-83.