Με ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική, με την Ουλμ να παίρνει το «διπλό» με 95-87 στην παράταση κόντρα στην Μπαϊρόιτ. Αφού πρώτα είδαν την αντίπαλό τους να ανατρέπουν το προβάδισμα που είχαν πάρει οι ίδιοι με ολική επαναφορά, οι παίκτες του Τόρστεν Λάιμπεναθ μπήκαν αποφασισμένοι στο έξτρα πεντάλεπτο και κατάφεραν να επιβληθούν με άνεση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 23-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ άντεξαν και όταν η Ουλμ επιχείρησε να ισορροπήσει την κατάσταση (42-38). Οι φιλοξενούμενοι, θα περνούσαν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο και θα προηγούνταν με διαφορά επτά πόντων στο 29ο λεπτό (55-62), χωρίς πάντως να κρατήσει για πολύ. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν «ροντέο», με τις δύο πλευρές να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, για να στείλει το ματς στην παράταση με κάρφωμα ο Μπρουκς. Στην παράταση, ο Χομπς και ο Φρέιβορφ θα είχαν το ρόλο του ηγέτη για την Ουλμ, οδηγώντας την αυτή την φορά με άνεση στο «διπλό».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπαμπ με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ για την Μπαϊρόιτ ξεχώρισε με 30 πόντους και 4 ασίστ ο Λιούις.