Στα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος βρίσκεται η Ουλμ, μετά τη δύσκολη νίκη κόντρα στην Όλντενμπουργκ με 80-79.

Αν και δυσκολεύτηκαν, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 26-14 στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος.

Μόργκαν (24π.) και Ράμπιτ (21π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Πόλντινγκ με 16π.

Αντιθέτως, Λούντβιγκσμπουργκ και Μπάγερν Μονάχου έχουν ακόμα ανοιχτούς λογαριασμούς, καθώς η πρώτη επιβλήθηκε της δεύτερης με 75-69, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2. Μετά την πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως και ξέφυγαν με +12 (47-35) στο ημίχρονο, γεγονός που καθόρισε εν πολλοίς το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χαφ με 16 πόντους, με τον Τζόνσον να ακολουθεί με 13π., ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κλέμπερ (φωτο) με 19π.