Το 2-1 στη σειρά των προημιτελικών της VTB League, έκανε η Ούνικς Καζάν του Ίαν Βουγιούκα (14 π., 6 ριμπ.) και Κώστα Καϊμακόγλου (4 π., 9 ριμπ.) απέναντι στην Λοκομοτίβ Κούμπαν του Νίκ Καλάθη (18 π., 5 ριμπ.), νικώντας με 68-65. Ακόμα μία ευκαιρία στην έδρα τους θα έχουν οι γηπεδούχοι, αύριο 19/05, στον 4ο αγώνα της σειράς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι για τη νίκη, καταφέρνοντας να πάρουν μια διαφορά 11 πόντων από το 1ο δεκάλεπτο (21-10). Στην περίοδο, η πρωτοπορία της Ούνικς συνεχίστηκε, για το 32-41 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα (49-61 3η περίοδο). Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν τελικά, με το επιμέρους 16-7, το οποίο δεν ήταν αρκετό να τους δώσει τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης (68-65 τελικό).

Ο Ίαν Βουγιούκας βοήθησε σημαντικά τους νικητές, έχοντας 14 πόντους (6/10 δίπ., 2/3 β.), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 31’ συμμετοχής. Θετικός και ο Κώστας Καϊμακόγλου, με 4 πόντους (1/4 δίπ., 0/2 τρίπ., 2/3 β.), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 18’. Πρώτος σκόρερ για την Ούνικς, Τέρελ Λαϊντέι με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Λοκομοτίβ, μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Νίκ Καλάθης, έχοντας 18 πόντους (6/12 δίπ., 1/3 τρίπ., 3/6 β.), 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Μαξίμ Γκριφκόριεφ με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Νίζνι δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά μείωσε τη σειρά στο 2-1. Κέρδισε την Ζαλγκίρις Κάουνας, με 60-59 και ακολουθεί το επόμενο παιχνίδι αύριο 19/05 και πάλι στην έδρα της Νίζνι.