Την αναρρίχηση της στον βαθμολογικό πίνακα συνεχίζει η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι. “Θύμα” της αυτή τη φορά, η Μπεσίκτας, την οποία κέρδισε εύκολα εντός έδρας, με 90-74. Αυτή είναι η 10η σερί νίκη της Ανατολού Εφές και ισοβαθμεί στην θέση (24-4 ρεκόρ) με την Μπάνβιτ και την Φενέρμπαχτσε, έχοντας λιγότερα, 1 και 2 παιχνίδια αντίστοιχα. Η Μπεσίκτας ακολουθεί από την θέση (19-11 ρεκόρ).

Τα ηνία από την αρχή του αγώνα είχε η Εφές (23-19 1η περίοδος), χτίζοντας μία διαφορά 13 πόντων έως την ανάπαυλα (51-38 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπεσίκτας δεν μπήκαν καλά στο παρκέ και πάλι, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα, με την διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς (72-52 3η περίοδο). Τυπική διαδικασία το 4ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία εύκολη νίκη, με 90-74.

Κορυφαίος για τους νικητές, Κερίμ Γκιουνλούμ με 19 πόντους (9/11 δίπ., 1/1 β.) και 7 ριμπάουντ σε 17’ συμμετοχής. Καλοί επίσης, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ερμάλ Κούρτογλου με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ο Νταμίρ Μαρκότα με 23 πόντους (8/10 δίπ., 2/4 τρίπ., ½ β.), 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 35’ συμμετοχής. Ακολούθησαν, ο Γκάσπερ Βίντμαρ με 12 πόντους και 3 ριμπαόυντ και ο Σερχάτ Σετίν με 11 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Άνκαρα ( θέση 18-12 ρεκόρ) είχε πολύ εύκολο έργο στην έδρα της τελευταίας Αντάλια, συντρίβοντας την, με 103-73. Πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Γιουσέλ πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 23 πόντους και 21 (!) ριμπάουντ σε 31’ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Μπεγιάζ με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 32’.