Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη (υπέγραψε χθες συμβόλαιο με την Εθνική ομάδα της Κίνας) για την 29η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, από την προτελευταία Μπουλαζάκ, με 85-73. Στην 13η θέση η ομάδα του Έλληνα τεχνικού (12-17 ρεκόρ), ενώ οι φιλοξενούμενοι στη 15η (10-19 ρεκόρ).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Στρασμπούργκ πέρασε από την έδρα της 7ης Ναντέρ ανεβάζοντας την απόδοση της στο 2ο ημίχρονο, ενώ η Σαλόν Σαονέ έχασε εντός έδρας από την 11η Χάβρη πληρώνοντας το κακό 2ο και 4ο δεκάλεπτο. Τη νίκη της ημέρας πέτυχε η τελευταία Πουατιέ, πραγματοποιώντας σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της 6ης Λε Μαν, ενώ η 4η Ροάν, διέλυσε την Νανσί με 26 πόντους διαφορά.

Άσχημο ξεκίνημα για την ομάδα του “δράκου”, μένοντας νωρίς πίσω στο σκορ (26-15 1η περίοδο). Στο 2ο δεκάλεπτο, προσπάθησαν να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι, δίχως όμως αποτέλεσμα, για το 44-33 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Έλληνα προπονητή, μπήκε καλύτερα στο παρκέ μειώνοντας σε 57-49 ( περίοδο). Δεν έφτανε όμως, αφού οι παίκτες της Μπουλαζάκ αφυπνίστηκαν και έφτασαν στην εύκολη νίκη, με 12 πόντους διαφορά (85-73).

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν, ο ΜακΑλάρνει με 17 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 29’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Μπρόκμαν με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 30’. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ, ο Μάρβιν Τζέφερσον με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 25’ συμμετοχής. Ξεχώρισαν επίσης, ο Τόμας Ντουμπίεζ με 19 πόντους και 1 ριμπάουντ και ο Άλεξ Άκερ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ.