Η Γιόενσουν είναι η νικήτρια έναντι του Κεραυνού σε ένα ματς για… “σκληρά” νεύρα και τελικό σκορ 71-66 για την πέμπτη αγωνιστική του Eurochallenge! Η ομάδα της Κύπρου έφτασε τις τρεις ήττες, οπότε και μένει στην τρίτη θέση του ομίλου της.

Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να “ξεχωρίσει” και δεν υπήρξε μεγάλη διακύμανση στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι πως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο “Γιόενσου Αρένα” με τις δύο ομάδες στον… πόντο και συγκεκριμένα στο 39-38. Μάλιστα, ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε η μία να “κουκουλώσει” την άλλη, αφού πέτυχαν – έκαστος- 15 πόντους!

Εξαιρετική εμφάνιση από μέρους του Κεραυνού πραγματοποίησε ο Μπόμπι Μέιζ, για ακόμη μια φορά, σκοράροντας 25 πόντους, μαζεύοντας τρία ριμπάουντ και μοιράζοντας τέσσερις ασίστ. Όμως και  ο Γιάννης Δεμερτζής από την άλλη, συνείσφερε με ένα ριμπάουντ και δύο ασίστ. Επίσης, βοήθειες στην ομάδα του έδωσε και ο Αντρέ Όουενς ( 13πον., 2 ριμπ.)

Από την αντίπαλη πλευρά, τώρα, σημαντικός παίκτης για την εμφάνιση και νίκη της Γιόενσουν ήταν οι Φλάουερ και Φιλντ με 16 ποντους, οχτώ ριμπάουντ , πέντε ασίστ και 19 πόντους, εφτά ρμπάουντ και μία ασίστ αντίστοιχα.

Ίδια η σημερινή βραδιά και για τον Απόλλων Λεμεσού που επίσης υπέστη ήττα αν και δεν άφησε το αντίπαλο Μινσκ να “επαναπαυτεί” σε κάποιο “δυνατό” προβάδισμα, παρά μόνο στα τελευταία λεπτά. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό  72-81 (33-36) και την κυπριακή ομάδα να μένει στην τελευταία θέση του ομίλου της (έβδομο γκρουπ).

Παρά την ήττα, οι Μπράντον Μπράουν (17π., 11ριμπ., 1ασ.) και Τζέραλντ Ρόμπσον (13π., 2 ριμπ.) ήταν πολύ ενεργητικοί στο παρκέ.

Επίσης, η αντίπαλη πλευρά είχε ως ηγέτη της τον Κουντραουτσάο (19π., 9ασ.) αλλά και τον Λάσκεβιτς με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.