Η Βιλερμπάν γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της σε ισάριθμους αγωνες για το γαλλικό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την Ορλεάν εντός έδρας με 82-79 (68-68 κ.α.). Το παράδοξο είναι πως οι γηπεδούχοι είχαν χάσει με τον ίδιο τρόπο (στην παράταση) και στο προηγούμενο αγώνα, με αντίπαλο αυτή τη φορά την Ορτέζ (71-71 κ.α. 89-77 παρ.), ενώ η φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει την προηγούμενη αγωνιστική και πάλι στην παράταση, εναντίων της Χάβρης (71-71 κ.α., 81-76 παρ.)!

Οι γηπεχούχοι ξεκίνησαν άσχημα την αναμέτρηση (14-22 1η περίοδος), αλλά με επιμέρους σκορ, 24-13 στη δεύτερη περίοδο, πέρασαν μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με 38-35! Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (53-51 3η περίοδος) και στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Έντουιν Τζάκσον για την Βιλερμπάν, με εύστοχη… βόμβα τριών πόντων, έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες της Ορλεάν βρισκόντουσαν συνέχεια μπροστά στο σκορ (74-79 στο 43’) και όντας πιο ψύχραιμοι από τους γηπεδούχους, έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους με 82-79.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάιλι ΜακΑλάρνι με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35’ συμμετοχής. Καλός και ο Μπράιαν Γκριν με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για την Βιλερμπάν ο Έντουιν Τζάκσον τα έκανε… όλα στο παιχνίδι (ήταν και αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση) και είχε 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 39’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρκο Κέσελ, με 12 πόντους.

Η 3η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο (22/10), με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ορτέζ και τη Νανσί.