Έχοντας τον Γιάννη Μπουρούση σε μια ακόμα μεγάλη βραδιά, η Λαμποράλ Κούτσα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χιπουσκόα με 83-91 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ACB.

Η Λαμποράλ ξεκίνησε δυνατά και πήρε από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου μια διψήφια διαφορά, την οποία όμως έχασε ως το τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες (44-44, 20′). Μάλιστα, στις αρχές της επανάληψης, η Χιπουσκόα προηγήθηκε με +6 (53-47, 24′), κάτι που “αφύπνισε” του παίκτες της Λαμποράλ, οι οποίοι επανήλθαν άμεσα και ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (60-63, 30′). Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σοβαροί και ξέφυγαν με +10 (68-78) τρία λεπτά πριν το τέλος, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την ένατη νίκη τους στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των Βάσκων ήταν ο Κοζέρ με 21 πόντους, αλλά εξίσου καθοριστικός ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος σε 25:43” μέτρησε 19 πόντους (4/5 δίπ., 2/4 τρίπ., 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους, που βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις μια νίκη, ξεχώρισε ο Ουρτασούν με 18 πόντους.

Την 11η νίκη της σε δώδεκα αγώνες πέτυχε η Μπαρτσελόνα, μετά τη δύσκολη επικράτησή της επί της Μπιλμπάο του Γιώργου Μπόγρη με 66-57. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους “μπλαουγκράνα” στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου, κάτι που τούς έφερε στο +5 στο πρώτο εικοσάλεπτο (29-34, 20′). Στην επανάληψη, όμως, η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε αισθητά και με άμυνα-ατσάλι, έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (62-52) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δέχθηκε μόλις 8 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού (29/12) στο Top-16 της Ευρωλίγκας ήταν ο Ρίμπας με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ντόελμαν με 13 πόντους (10 ριμπ.). Από τη Μπιλμπάο, ξεχώρισε ο Μπερτάνς με 19 πόντους και ο Μουμπρού με 15. Σε ό,τι αφορά τον Γιώργο Μπόγρη, ο Έλληνας σέντερ βρέθηκε σε άσχημη βραδιά, έχοντας μόλις 2 πόντους (1/4 δίπ.), 6 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 21:48”.