Με νίκες συνέχισαν οι δύο μεγάλοι του ισπανικού πρωταθλήματος στην 3η αγωνιστική της Liga Endesa, με την Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου (2π., 1ριμπ.) να κερδίζει εκτός την Μανρέσα του Χάρη Γιαννόπουλου (πρώτη ήττα για τους γηπεδούχους) με 81-71 και την Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση (9π., 4ριμπ.) να φεύγει νικήτρια από την έδρα της Μούρθια με 88-81.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της ημέρας έγινε και εκεί του… φιλοξενούμενου! Η Βαλένθια πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Ουνικάχα Μάλαγα (74-71), ενώ η Γκραν Κανάρια συνεχίζει αήττητη στην ACB, δραπετεύοντας αυτή τη φορά από την έδρα της Μπιλμπάο με 83-82! Τέλος η Σαραγόσα διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα, περνώντας από την έδρα της Ομπραντόιρο με 86-82.

Στον ελληνικό “εμφύλιο”, η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα στην Τουρκία από την Φενέρμπαχτσε για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μπήκε καλύτερα στο παρκέ από τους γηπεδούχους (18-20 1η περίοδος) και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με οκτώ πόντους διαφορά (34-42). Η ομάδα του Χάρη Γιαννόπουλου μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει στο τέλος της 3ης περιόδου σε 56-60, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Άντε Τόμιτς, πραγματοποίησε ένα επιμέρους σκορ 15-21, σημειώνοντας την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 81-71.

Ο Κώστας Παπανικολάου δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα επιθετικά έχοντας 2 πόντους (1/1 δίπ., 0/2 τρίπ.) και 1 ριμπάουντ σε 18’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για του νικητές ο Άντε Τόμιτς με 20 πόντους (9/14 δίπ., 2/3 β.), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30’ συμμετοχής.

Για την Μανρέσα ο Χάρης Γιαννόπουλος δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κάποια του προσπάθεια (0/2 δίπ.), ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 15’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ντομινίκ Ουότερς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής με ελληνικό ενδιαφέρον, η Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση βρέθηκε πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του αγώνα στην έδρα της Μούρθια (20-19 1η περίοδος). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγούνται με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, για το 48-45. Στην επανάληψη, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε την απόδοση της έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Ρούντι Φερνάντεθ και τον Νίκολα Μίροτιτς και πέρασε μπροστά με 62-67 (3η περίοδος). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενο δεν απειλήθηκαν για τη νίκη και διατηρώντας εύκολα το προβάδισμα τους, έφτασαν στη νίκη με 88-81.

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε καλή παρουσία με 9 πόντους (2/3 δίπ., 1/2 τρίπ., 2/2 β.) και 4 ριμπάουντ σε 20’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους Μαδριλένους ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Μούρθια ξεχώρισε ο Τάιλι Κιμ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους (8/10 δίπ., 0/1 τρίπ., 7/10 β.) και 10 ριμπάουντ.