Άνοιξε απόψε η αυλαία για την 17η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με δύο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και τους φιλοξενούμενους να έχουν την… τιμητική τους!

Η Γκραβελίν μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη την προηγούμενη εβδομάδα(στην παράταση 91-80) απέναντι στην Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη, κατάφερε να πανηγυρίσει άλλη μία, αυτή τη φορά στην έδρα της Νανσί, με 83-79. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ απ’ το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα (35-44 ημίχρονο). Με κορυφαίο τον Ντουάιτ Μπάικς ( 19π. 7-12δίπ., 5/6β.) έφτασαν στην τελική επικράτηση, που τους κρατά στην κορυφή του πρωταθλήματος (συγκατοικούν με Στρασμπούρ και Λε Μαν) και την Νανσί να μπαίνει σε περιπέτειες απ’ την δωδέκατη.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας η Ροάν (12η) κατέκτησε μία σπουδαία νίκη στην έδρα της Παρί (), με 87-71. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και μετά το καταπληκτικό τους ξεκίνημα (15-27  1η περίοδο), δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, όπου η διαφορά κυμαινόταν συνεχώς στους 10-15 πόντους. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Βίκτορ Σάμνικ (24π. 9/11δίπ., 2/2τρίπ., 4/8β.) ενώ για την ομάδα  της Παρί, ο Ντιότ Αντουάν (18π. 6/8δίπ., 2/2τρίπ., 4/5β.).