Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στον 2ο ημιτελικό της ημέρας στο Eurocup, πανηγύρισε η Λοκομοτίβ Κούμπαν , κερδίζοντας την Βαλένθια στην Ισπανία, με 97-87, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στο μεγάλο τελικό της 13ης Απριλίου στο Σαρλερουά. Ένα ξέσπασμα στην περίοδο έφτανε για τους Ρώσους. Όλα… για τους συμπαίκτες του ο Νικ Καλάθης, μοιράζοντας 9 ασίστ! Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον σέντερ της Βαλένθια, Βίτορ Φαβεράνι, όπου αποχώρησε απο την προθέρμανση με ενοχλήσεις στην φτέρνα.

Το 1ο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες. Καλύτερα μπήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της 1ης περιόδου με 21-29. Το 2ο δεκάλεπτο, ανήκε στους γηπεδούχους, καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά (43-45 ημίχρονο). Πρωταγωνιστές από τους παίκτες της Βαλένθια στα πρώτα 20′, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 15 πόντους (5/5 δίπ.) και ο Σίμας Γιασάιτις με 12 πόντους (4/6 τρίπ.) απο την Λοκομοτίβ.

Στην επανάληψη, ήρθε το ξέσπασμα από την ρωσική ομάδα, βελτιώνοντας πολύ το επιθετικό τους κομμάτι, με τους γηπεδούχους του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να μην μπορούν να ακολουθήσουν, μένοντας πίσω στο σκορ, με 18 πόντους (58-76 3η περίοδο). Στην περίοδο, η διαφορά ήταν πάντα σε διψήφιο αριθμό (70-88 στο 36′), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν απλά να μειώσουν το σκορ στο τέλος, σε 97-87.

Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας 8 πόντους (4/11 δίπ.), μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 9 (!) ασίστ, σε 35′ συμμετοχής. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σίμας Γιασάιτις, σκοράροντας με 23 πόντους (1/2 δίπ., 7/10 τρίπ.), 8 ριμπάουντ, σε 38′.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε για άλλο ένα παιχνίδι ο Τζάστιν Ντόελμαν, με 28 πόντους (9/14 δίπ., 3/3 τρίπ., 1/1 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 34′ συμμετοχής, ενώ και ο Ρίμπας με τον Ντούμπλιεβιτς πρόσθεσαν 10 και 17 πόντους αντίστοιχα.