Αναμετρήσεις στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής περιλάμβανε το “μενού” του τουρκικού πρωταθλήματος, με την Νταρουσάφακα να φεύγει με το “διπλό” από την έδρα της Τουρκ Τέλεκομ και την Τραμπζονσπόρ να “διαλύει” με 98-66 την Ουσάκ Σποτίφ.

H αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Euroleague συνάντησε δυσκολίες για 30 λεπτά απέναντι στους “μαχητικούς” γηπεδούχους (57-60,30′), όμως ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στην τελικά στην επικράτηση με 72-82. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 16 πόντους, με τους Σκότι Ουιλμπέκιν και Σεμίχ Ερντέν να τον ακολουθούν με 13. Από πλευράς ηττημένων, ο Μπράουν σημείωσε 19 πόντους.

Από την άλλη, πολύ εύκολο απόγευμα είχε η Τραμπζονσπόρ στην έδρα της, επικρατώντας με 99-66 της Ουσάκ Σποτίφ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεαι του αγώνα και εφτασαν άνετα στην επικράτηση, με  πρωταγωνιστές του Χάρντι και Τζόνσον-Όντομ που σημείωσαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, ο Καϊρίς πέτυχε 16 πόντους.