Με τέσσερις αγώνες ξεκίνησε το πρόγραμμα της 11 αγωνιστικής στο γερμανικό πρωτάθλημα, με το “διπλό” της Ουλμ στην έδρας της Μπαϊρόιτ και την έντος έδρας συντριβή της Λούντβιγκσμπουργκ από την Χάγκεν να ξεχωρίζουν από τα αποτελέσματα.

Η Ουλμ κατάφερε, πατώντας γκάζι στη τελευταία περίοδο να επικρατήσει εκτός έδρας τη Μέντι Μπαϊρόιτ με τελικό σκορ 90-76. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (60-62), με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύουν την ανωτερότητα τους στα τελευταία δέκα λεπτά και να φτάνουν στο ρόζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκιούνθερ με 23 πόντους και 8 ασίστ, με τους Ράμπιτ και Μόργκαν να τον ακολουθούν με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, ο Όντουμ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Φλάουερς να προσθέτει άλλους 20 πόντους.

Την εντός έδρας συντριβή με 70-87 γνώρισε η 3η της βαθμολογίας Λούντβιγκσμπουργκ από την Χάγκεν. Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 36-40. Στην επανέναρξη και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν σημαντική διαφορά και με επιμέρους σκορ τελευτάιας περιόδου 19-28 έφτασαν τελικά  “διπλό”. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπελ με 23 πόντους,  με τον Κλάασεν να προσθέτει άλλους 17. Από πλευράς ηττημένων, Μπρόκμαν και Σακούρ σημειώσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.