Την κατάκτηση του πρωταθλήματος πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα η Σιένα, η οποία κέρδισε εκτός έδρας την Ρόμα, με 79-63 φτάνοντας τις 4 νίκες στην τελική σειρά. Αυτό είναι το 7ο συνεχόμενο πρωτάθλημα για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι τα τελευταία 8 χρόνια! Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη χρονιά για τους πρωταθλητές Ιταλίας ( θέση και 18-12 ρεκόρ), αλλά στα πλέι οφ ανέβασαν την απόδοση τους (απέκλεισαν με μειονέκτημα έδρας, Αρμάνι Μιλάνο στα προημιτελικά και Βαρέζε στα ημιτελικά) δείχνοντας το… μέταλλο του πρωταθλητή, φτάνοντας στον τίτλο! Καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αποψινού τελικού οι παίκτες της Σιένα, ανέβασαν την απόδοση τους στο 3ο δεκάλεπτο (14-27 επιμέρους σκορ), φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση!

Αναλυτικά, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ προσεκτικές στο παρκέ και με τις άμυνες να κυριαρχούν. Η περίοδος βρήκε την Σιένα μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι, 13-15. Στην περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, καταφέρνοντας να ξεφύγουν, 20-30 στο 15’. Αμέσως όμως, οι παίκτες της Ρόμα ισορρόπησαν, για το 33-33 του ημιχρόνου! Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ, 14-27, βάζοντας τις… βάσεις για την μεγάλη νίκη (47-60 3η περίοδος). Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρόμα δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και να βρει τις επιθετικές λύσεις που θα της επέτρεπαν να… ξανασκεφτεί τη νίκη. Η Σιένα, πανηγύρισε το μεγάλο “διπλό” – τίτλου εύκολα, με 16 πόντους διαφορά, 79-63!

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές, ο Μπόμπι Μπράουν με 18 πόντους (3/6 δίπ., 2/9 τρίπ., 6/6 β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ντέιβιντ Μος με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνινγκ Ματ πρόσθεσε άλλους 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Ρόμα, ο Γκάνι Λαβάλ ήταν σπουδαίος με 20 πόντους (7/13 δίπ., 6/10 β.) και 9 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής. Συμπαραστάτης του, ο Λουίτζι Ντατόμε με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Φιλ Γκος πρόσθεσε άλλους 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.