Η Ολίν Εντιρνέ πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο τουρκικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Τράμπζονσπόρ με 93-88. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Χρήστο Ταπούτο (22π., 7 ριμπ.), να πραγματοποιεί άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους (πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους στο τέλος του παιχνιδιού), οι οποίοι είχαν σε απίστευτη ημέρα και τον Ντάριους Ουάσινγκτον με 34 πόντους!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20-21), με τους παίκτες της Ολίν να καταφέρνουν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στη λήξη του ημιχρόνου (40-43). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περάσουν μπροστά, δίχως όμως αποτέλεσμα (65-70 3η περίοδο).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο πρώτο διπλό του νέου πρωταθλήματος και με τον Ταπούτο να έχει μεγάλη συμβολή στη νίκη, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο (86-89 στο 39’:33’’) και σε δύο ελεύθερες βολές (88-91 στο 39’:47’’), για το τελικό 93-88.

Ο Χρήστος Ταπούτος βρέθηκε για άλλη μια φορά σε εξαιρετική μέρα με 22 πόντους (4/7 δίπ., 3/9 τρίπ., 5/5 β.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 36’ συμμετοχής. Απίστευτη εμφάνιση από τον Ντάριους Ουάσινγκτον με 34 πόντους (6/8 δίπ., 6/12 τρίπ., 4/4 β.), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35’ συμμετοχής.

Για την Τράμπζονσπορ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κιρκ Πίνεϊ με 24 πόντους (3/7 δίπ., 5/10 τρίπ., 3/4 β.),, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 37’ συμμετοχής. Καλός και ο Καταλίνας Μιντάουγκας με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ.