Η Σάσαρι αναδείχθηκε νικήτρια στο “θρίλερ” κόντρα στην Αβελίνο (88-90) στο ματς που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Σάσαρι πραγματοποίησε ένα ονειρικό ξεκίνημα και βρέθηκε μπροστά με 21-5 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, η Αβελίνο ισορρόπησε την αναμέτρηση και μάλιστα πήρε τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη, παγιώνοντας μια διαφορά της τάξης των 8-10 πόντων. Στην τέταρτη περίοδο η Σάσαρι ανέβασε την απόδοσή της (επιμέρους σκορ 21-13) και με πρωταγωνιστή τον Σακέτι, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 87-89 και εν συνεχεία με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-90, πήρε ένα σπουδαίο “διπλό”.

Πρώτος σκόρερ των νταμπλούχων Ιταλίας ήταν ο Μαρκίζ Χέινς με 18 πόντους, με τους Λόγκαν και Εγένγκα να ακολουθούν με 14 πόντους έκαστος. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ είχε 8 πόντους (1/1 δίπ., 2/3 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από την Αβελίνο, ξεχώρισαν οι Μπούβα και Νάναλι με 29 και 21 πόντους αντίστοιχα. « »

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 50-48, 75-69, 88-90