Στην τελευταία αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής, του τουρκικού πρωταθλήματος, η Φενέρμπαχτσε κέρδισε δύσκολα την Μερσίν, εκτός έδρας, με 81-77, συγκατοικώντας και πάλι με την Μπάνβιτ, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, μιας και από την αρχή, οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ (18-22 1η περίοδος, 40-40 ημίχρονο). Οι κυπελλούχοι Τουρκίας, δυσκολευόντουσαν να ξεφύγουν από τους γηπεδούχους και να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους (60-61 3η περίοδος), έχοντας όμως τον Ντέιβιντ Άντερσεν (17 πόντους, 5/6 δίπ., 1/2 τρίπ., 4/4 β.) και τον Ομέρ Ονάν (14 πόντους, 3/6 δίπ., 2/4 τρίπ., 2/4 β.) σε πολύ καλή ημέρα, κατάφεραν να πάρουν την πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, που τους κρατά στην πρώτη θέση του τουρκικού πρωταθλήματος. Από τους γηπεδούχους, που μένουν στην 12η θέση, ξεχώρισε ο Αλί Καραντενίζ κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση με 24 πόντους ( 9/14 δίπ., 6/9 β.).

Η κατάταξη:
Φενέρμπαχτσε 16-2 , Μπάνβιτ 16-2, Καρσίγιακα 15-3, Γαλατάσαραϊ 15-3, Αναντολού Εφές 14-4, Μπεσίκτας 12-6, Άνκαρα 10-8, Ερντέμιρσπορ 7-11, Τόφας 7-11, Αλιάγκα 6-12, Μερσίν 5-13, Γκαζιάντεπσπορ 5-13, Τουρκ Τέλεκομ 5-13, Ελίν Εντιρνέ 4-14, Αντάλια 4-14, Χατσέτεπε 3-15.