Η Χίμκι νίκησε δύσκολα την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 76-75 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Βαλτικής Λίγκας. Μοιραίος για την Κουμπάν ο Ντιλέινι ο οποίος έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του, αν ευστοχούσε στην τελευταία επίθεση.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη και έτσι τρία λεπτά πριν από το φινάλε το σκορ ήταν 70-70, αλλά οι Μόνια και Κόπονεν με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έδωσαν προβάδισμα στην Χίμκι με 76-72 στο 39ο λεπτό. Στο τελευταίο ένα λεπτό, το μόνο που κατάφερε να κάνει η Λοκομοτίβ ήταν να μειώσει σε 76-75. Ετσι η Χίμκι ήταν εκείνη που χαμογέλασε και ξεκίνησε με το «δεξί» τηνημιτελική σειρά των πλέι οφ της Βαλτικής Λίγκας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κουρτινάιτις ήταν οι Κόπονε και Ντέιβις, οι οποίοι σημείωσαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.
Στην αντίπερα όχθη για την Κουμπάν αυτή που ξεχώρισαν ήταν οι Ντιλέινι και Μπράουν οι οποίοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 22 και 16 πόντους.