Άνοιξε η αυλαία πριν από λίγο για την 28η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, με την Ρόμα να παίρνει στην έδρα της, μία δύσκολη νίκη στο τέλος, με 88-82, εναντίον της Μπρίντιζι. Μόνοι 3οι παραμένουν οι γηπεδούχοι στην βαθμολογία (18-10 ρεκόρ), ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 13η θέση (11-17 ρεκόρ), πλησιάζοντας την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της 1ης περιόδου, με 18-20. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Ρόμα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 3 πόντους, για το 41-38 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπρίντιζι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος της 3ης περιόδου, με 63-72 (22-34 επιμέρους σκορ).

Στο 4ο δεκάλεπτο, ήρθε η ολική επαναφορά για τους γηπεδούχους, ο οποίοι βελτίωσαν την άμυνα τους καταφέρνοντας να περιορίσουν την Μπρίντιζι στους 10 πόντους (25-10 επιμέρους σκορ), φτάνοντας έτσι στην μεγάλη νίκη με 88-82.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Γκάνι Λαβάλ πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους (8/12 δίπ., 3/4 β.) και 10 ριμπάουντ σε 33’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Λουίτζι Ντατόμε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 34’. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζόναθαν Γκίμπσον με 22 πόντους (4/10 δίπ., 4/8 τρίπ., 2/2 β.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36’ συμμετοχής.