Η Χίμκι ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην VTB League, καθώς κέρδισε εντός έδρας με 66-62 την Κράσνιε Κρίλια. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα (19-6 1η περίοδος) και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με διαφορά 16 πόντων (31-15).

Στο δεύτερο μέρος όμως οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και οι παίκτες της Κράσνιε Κρίλια με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στο τέλος της 3ης περιόδου στους 6 πόντους (40-34). Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν κι άλλο, δίχως όμως αποτέλεσμα και με την Χίμκι να καταφέρνει να παίρνει την αγχωτική (στο τέλος) νίκη με 66-62.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πέτερι Κόπονεν με 20 πόντους (2/4 δίπ., 4/6 τρίπ., 4/4 β.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Πολ Ντέιβις με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Κράσνιε Κρίλια ο Καρλ Ράιτ ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους (3/7 δίπ., 4/6 τρίπ., 2/2 β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Αντόν Πονκρασόφ με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.