Σε ένα πολύ ωραίο αγώνα που έγινε στην έδρα της Μπιλμπάο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη, με 90-89, εναντίον της Μπαρτσελόναισοφαρίζοντας την σειρά των προημιτελικών στο 1-1.

Η ομάδα των Νίκου Ζήση (5π., 3ασ.) και Κώστα Βασιλειάδη (13π., 6ριμπ.) ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση (26-15 1η περίοδο), αλλά οι φιλοξενούμενοι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (4π., 7ριμπ.) με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο πλησίασαν και απείλησαν στο τέλος για τη νίκη.

Πιο ψύχραιμη, όμως, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη στις βολές, έφτασε στη νίκη και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων, είναι την Τρίτη (28/05), αυτή τη φορά στην έδρα της Μπαρτσελόνα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού (6-6, 10-10), με τον Ζήση στο 7ο λεπτό σε εύστοχο δίποντο, να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στους γηπεδούχους για πρώτη φορά (16-10). Η Μπιλμπάο ανέβασε την απόδοση της, με τον Βασιλειάδη να διαμορφώνει το 22-15 στο 9’ και την περίοδο να ολοκληρώνεται, με 26-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Λόρμπεκ με δύο βολές μείωσε σε 28-22, πριν ξεκινήσουν οι γηπεδούχοι να ξεφεύγουν στο σκορ. Ο Μούμπρου με τρίποντο κάνει το 38-25 στο 17′, για να έρθει ο Βασιλειάδης με 2 εύστοχες βολές στην αρχή (40-25) και άλλες 2/3 σε προσπάθεια για τρίποντο στην συνέχεια (45-27 19′), για να στείλει την διαφορά στο +18! Σκορ ημιχρόνου, 48-30, με τρίποντη “βόμβα” του Βασιλειάδη.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και σιγά-σιγά μείωσε τη διαφορά (επιμέρους σκορ 10-18 στο 28′, 58-48). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με εύστοχο δίποντο έκανε το 58-50 στο 29′ και ο Βασιλειάδης με 2 βολές απάντησε για το 60-52. Με τη διαφορά στους 11 πόντους (66-55 3η περίοδο), όλα ήταν ανοιχτά για το 4ο δεκάλεπτο.

Εκεί, η Μπαρτσελόνα, έκανε την αντεπίθεση της, με τους γηπεδούχους του Φώτη Κατσικάρη να κρατάνε το προβάδισμα αρχικά (74-62 35′). Με δίποντο του Τόμιτς και 2 βολές του Ναβάρο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 πόντους (77-72), 3 λεπτά πριν το τέλος. Ο αρχηγός των Καταλανών μειώνει κι άλλο τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό, σε 82-80! Οι δύο ομάδες είχαν αρχίσει πλέον τα φάουλ και είχαμε παιχνίδι των βολών.

Ο Λόπεθ για την Μπιλμπάο έδωσε προβάδισμα 3 πόντων, 86-83, για να απαντήσει ο Ναβάρο σε 86-85 και στην συνέχεια και πάλι ο Λόπεθ ευστόχησε σε άλλες δύο, 8” πριν το τέλος (88-85)! Ο Χουέρτας για τους φιλοξενούμενους ευστόχησε σε μία από τις δύο (88-86), για να έρθει ο άνθρωπος του τελευταίου λεπτού για την Μπιλμπάο, ο Λόπεθ, να σιγουρέψει τη νίκη, με άλλες δύο εύστοχες βολές (90-86). Το μακρινό τρίποντο του Χουέρτας στη λήξη του αγώνα, να διαμόρφωσε το τελικό, 90-89 για την Μπιλμπάο, ισοφαρίζοντας την σειρά, μετά από ένα εκπληκτικό αγώνα!

Ο Κώστας Βασιλειάδης βρέθηκε σε καλή μέρα -στην επανεμφάνιση του μετά τον τραυματισμό- έχοντας 13 πόντους (1/1 δλιπ., 1/4 τρίπ., 8/9 β.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22′ συμμετοχής. Ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε άλλους 5 πόντους (1/4 δίπ., 1/2 τρίπ.),1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 18’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Χάμιλντον με 19 πόντους (7/15 δίπ., 5/5 β.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 32’.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 4 πόντους (1/3 δίπ., 2/2 β.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Λόρμπεκ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν, ο Χουέρτας με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 19 πόντους και 1 ασίστ σε 25’.

Της… παράτασης στην Σαραγόσα και 1-1!

Σε ένα παιχνίδι άνευ προηγουμένου που κρίθηκε στην (!) παράταση, η Σαραγόσα κατάφερε να πάρει τη νίκη, με το… NBA σκορ 122-120 (90-90 κ.α., 100-100 1η παρ., 109-109 2η παρ.). Η προημιτελική σειρά πλέον είναι στο 1-1 και το επόμενο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στην έδρα της Βαλένθια, την Τρίτη 28/05.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (21-19 1η περίοδος). Στο 2ο δεκάλεπτο, εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν βραχεία κεφαλή , για το 43-42 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Βαλένθια μπήκαν καλύτερα στο παρκέ προσπαθώντας να βάλουν τις βάσεις για το διπλό και την πρόκριση. Τα κατάφεραν ως ένα σημείο, αφού στο τέλος της 3ης περιόδου είχαν προβάδισμα, 9 πόντων (60-69). Το 4ο δεκάλεπτο όμως, ανήκε στη Σαραγόσα, όπου με αντεπίθεση διαρκείας (30-21 επιμέρους σκορ), πέρασαν μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, με 90-87. Εκεί ήρθε ο Ντόελμαν για τους φιλοξενούμενους, όπου με τρίποντη “βόμβα” δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έστειλε το ματς στην παράταση (90-90 κ.α.)!

Στην παράταση, ο Ρούντεθ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε με 2 βολές για το 100-100, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο Ρίμπας για την Βαλένθια με άλλες δύο εύστοχες βολές στο τέλος, οδήγησε την αναμέτρηση και σε περάταση, διαμορφώνοντας το 109-109. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της 3ης παράταση, ισοφάρισε ο Κελάτι με εύστοχο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους (120-120), για να ευστοχήσει ο Ρούντεθ σε δίποντο στο τέλος για την Σαραγόσα, δίνοντας στους γηπεδούχους την ανεπανάληπτη νίκη, με 122-120!

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίκαελ Ρολ με 19 πόντους (4/6 δίπ., 3/6 τρίπ., 2/2 β.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 42’ συμμετοχής. Ακολούθησαν, ο Σαμ Βαν Ρόσομ με 19 πόντους (4 ριμπ.), ο Τζόσεφ Τζόουνς με 17 πόντους (7 ριμπ.) και ο Ρούντεθ με 15 πόντους (1 ριμπ.).

Για την Βαλένθια, πρώτος σκόρερ για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο Τζάστιν Ντόελμαν με 29 πόντους (8/12 δίπ., 2/5 τρίπ., 2/5 β.), 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 42’ συμμετοχής. Ακολούθησαν, ο Πο Ρίμπας με 21 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Φαβεράνι πρόσθεσε άλλους 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.