Μπορεί η Μπάνβιτ να κέρδισε εύκολα σήμερα την Γκαζιάντεπ για τα προκριματικά του κυπέλλου Τουρκίας, με 77-60, η χθεσινή βαριά ήττα όμως από την Πίναρ Καρσίγιακα (80-62) σε συνδυασμό με την σημερινή νίκη της Τραμπζονσπόρ απέναντι στην Πίναρ (89-79), στοίχησε στην ισοβαθμία για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και έτσι δεν κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα (17-13 1η περίοδος)και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με το +10 (44-34). Στην επανάληψη, ο παίκτες της Γκαζιάντεπ δεν κατάφεραν να φανούν και πάλι ανταγωνιστικοί, με αποτέλεσμα η Μπάνβιτ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 21-12 στην 3η περίοδο και να… καθαρίσει ουσιαστικά το ματς (65-46 3η περίοδο). Το 4ο δεκάλεπτο ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι η Μπάνβιτ έφτασε στο άνετο 77-60, όπου την άφησε όμως εκτός συνέχειας στο κύπελλο.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσαρλς Ντέιβις με 15 πόντους (4/5 δίπ., 1/2 τρίπ., 4/5 β.) και 3 ριμπάουντ σε 22’ συμμετοχής. Καλός και ο Σάμι Μέχια με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την Γκαζιάντεπ προσπάθησε ο Σερτάκ Σανλί με 14 πόντους (7/12 δίπ., 0/1 τρίπ.,) και 6 ριμπάουντ σε 31’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Ενγκίν Βαγιάφ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.