Μεγάλη νίκη πέτυχε η Φρανκφούρτη απέναντι στην Τούμπινγκεν με 92-78 στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα 40 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το ημίχρονο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (37-39). Η Φρανφκούρτη όμως, η οποία ήταν πολύ καλή επιθετικά για ακόμα μία φορά εντός έδρας, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τον έλεγχο του αγώνα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 3 πόντους (62-59).

Έτσι κύλησε ο αγώνας και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την λήξη του παιχνιδιού να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν. Η Φρανκφούρτη, η οποία δεν παρατάει την υπόθεση παραμονής στην κατηγορία, πλέον έχει ρεκόρ 7-16, μόλις μία νίκη απόσταση από την Λούντβισμπουργκ την οποία κυνηγάει.