Η Μπεσίκτας νίκησε εκτός έδρας την Τουρκ Τέλεκομ με 85-59 στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Τσετίν Κουντέρ δυσκολεύθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ 43-38. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16 της Ευρωλίγκα, μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο (54-60 3η περίοδος) και έφτασε εύκολα στην νίκη.

Κάτι που ήταν φυσικό επακόλουθο αφού στην τέταρτη περίοδο η Τουρκ Τέλεκομ πέτυχε μόνο πέντε πόντους. Κορυφαίοι για τους νικητές, ο Τζέιμς Πάτρικ Κρίστοφερ και ο Κέρτις Τζέρελς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπράουν με 17.

Με αυτή την νίκη η Μπεσίκτας βρίσκεται στην θέση (11-5) ενώ η Τουρκ Τέλεκομ στην 13η (4-12).

Η κατάταξη μετά από 16 αγώνες: Φενέρμπαχτσε 14-2, Μπάνβιτ 14-2, Γαλατάσαραϊ 13-3, Καρσίγιακα 13-3, Αναντολού Εφές 13-3, Μπεσίκτας 11-5, Άνκαρα 9-7, Ερντέμιρσπορ 6-10, Αλιάγκα 6-10, Τόφας 6-10, Γκαζιάντεπσπορ 5-11, Μερσίν 5-11, Τουρκ Τέλεκομ 4-12, Χατσέτεπε 3-13, Ελίν Εντιρνέ 3-13, Αντάλια 3-13.