Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η 19η αγωνιστική στο τουρκικό πρωτάθλημα, με την Φενέρμπαχτσε να είναι η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι, εναντίον της Μπεσίκτας, με 78-70. Οι φιλοξενούμενοι, στην μετά Πιανιτζιάνι εποχή, δείχνουν να τα καταφέρνουν και χωρίς αυτόν στην άκρη του πάγκου. Κατάκτηση του τουρκικού κυπέλλου, δίχως τον Ιταλό (ελέω αρρώστιας) και τώρα νίκη στο ντέρμπι απέναντι στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Μάικ Μπατίστ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (11-17 1η περίοδος) και έδειξε από νωρίς, πως ήταν αποφασισμένη για την νίκη, στην έδρα της Μπεσίκτας (29-42 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 26-13, κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, δίνοντας στην τελευταία περίοδο μεγάλο ενδιαφέρον (55-55 3η περίοδος). Η ομάδα του Ερτουγκρούλ Ερτογκάν όμως, ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να επανακτήσει την χαμένη διαφορά και να μείνει στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους (5/7 δίπ., 1/4 τρίπ., 2/3 β., 3 ριμπ., 1 ασίστ) σε 31′ συμμετοχής, ενώ ο Μάικ Μπατίστ, πρόσθεσε 3 πόντους, σε 15′. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νταμίρ Μάρκοτα και ο Τσεβέρ Οξέρ με 15 πόντους αντίστοιχα.

Η κατάταξη: Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 17-2, Μπάνβιτ 17-2, Γαλατάσαραϊ 16-3,, Καρσίγιακα 16-3, Αναντολού Εφές 15-4, Μπεσίκτας 12-7, Ανκάρα 10-9, Ερντέμισπορ 7-12, Τόφας 7-12, Αλιάγκα 7-12, Γκαζιάντεπσπορ 6-13, Μερσίν 5-14, Τουρκ Τέλεκομ 5-14, Χατσέτεπε 5-14, Ελίν Εντιρνέ 4-15, Αντάλια 4-15.