Η Στρασμπούρ έκλεισε, με τον πιο ιδανικό για την ίδια τρόπο, τη βραδιά των προημιτελικών του Leaders Cup, επικρατώντας άνετα με 73-83 της Γκραβελίν. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ, φρόντισαν να απλοποιήσουν την κατάσταση για τους εαυτούς τους, όταν ήδη μετά το 12-19 του ημιχρόνου, «εκτόξευσαν» το προβάδισμά τους σε διψήφιο νούμερο και δεν άφησαν να τεθεί σε αμφισβήτηση, η ανωρετότητά τους (27-41). Στο δεύτερο μέρος, δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, με τη διαφορά να κλείνει στο +10 για τους ίδιους.

Οι νικητές είχαν σε «κέφια» τον Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους, έχοντας σκοράρει τους 14 στο πρώτο ημίχρονο, όταν η ομάδα της Αλσατίας έθετε τις βάσεις για την απόλυτη κυριαρχία της. Οι 21 πόντοι του Γκρέι και οι 20 του Αλμπισί, δεν έφταναν για να γίνει ανταγωνιστική η ομάδα από τη Δουνκέρκη.