Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό πρωτάθλημα, συντρίβοντας εκτός έδρας την Μερσίν, με 95-68. Στις άλλες δύο αναμετρήσεις για την 22η αγωνιστική, η 15η Αντάλια πήρε σπουδαία νίκη στην έδρας της, απέναντι στην Άνκαρα, με 100-93, ενώ η Τόφας κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί της Γκαζιάντεπσπορ, με 69-78, ξεπερνώντας την στην βαθμολογία!

Η Γαλατάσαραϊ, κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (14-27 1η περίοδο). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα απέναντι στο εξαιρετικό επιθετικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο ημίχρονο στους 23 πόντους (28-51). Στην επανάληψη, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό (52-71 3η περίοδο), φτάνοντας έτσι σε μία ξεκούραστη νίκη, που τους ανεβάζει προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τους νικητές για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Τζαμόν Λούκας με 15 πόντους (4/5 δίπ., 1/6 τρίπ., 4/4 β.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24′ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Αλί Καραντενίζ με 21 πόντους (7/16 δίπ., 0/1 τρίπ., 7/8 β.) και 9 ριμπάουντ σε 37′.