Ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» το εισιτήριο του για την επόμενη φάση του Basketball Champions League, αφού έφυγε εύκολα με το διπλό από την έδρα της Βέντσπιλς, νικώντας τη με 54-84, σε ένα ματς που ο «δικέφαλος του βορρά» έβαλε τις βάσεις τη νίκης του από το πρώτο ημίχρονο (31-45). Η ελληνική ομάδα έλεγξε τον ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδίου και ουσιάστικα δεν έχασε το προβάδισμα της απο τις αρχές της πρώτης περιόδου, παίρνοντας παράλληλα την 4η θέση του τρίτου ομίλου με ρεκόρ 7-7.

To φιλμ

Οι δύο ομάδες σκόραραν αποκλειστικά με σουτ τριών πόντων στην αρχή του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να το κάνει χάρη στους Πέινερς και Κόνιαρη, ενώ για τη Βέντσπιλς έφερε προσωρινά το ματς στην ισοπαλία ο Γκούλντις.  Ο Κόνιαρης είχε πάρει φωτιά στο πρώτο δεκάλεπτο και οδηγούσε την ομάδα του με το σκοράρισμα του, δίνοντας προβάδισμα δέκα πόντων στον δικέφαλο του βορρά (5-15). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, όντας εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, κάτι που τους επέτρεψε να αποσπαστούν με διαφορά 13 πόντων (11-24) στο 8΄ με το καλάθι του Κλάντον. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 16-26, με την λετονική ομάδα να ευστοχεί σε τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε να πυροβολεί πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με τον Χρυσικόπουλο να ανεβάζει το προβάδισμα και πάλι πάνω από τους 10 (19-31) στο 11’. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξε ικανή να διατηρήσει τη μεγάλη διαφορά με τον Κλάντον να κάνει φοβερή δουλειά στην επίθεση, γράφοντας το 19-34 με τη εύστοχη βολή του στο 33’. Η Βέντσπιλς έδειξε ανήμπορη να αναχαιτίσει τις επιθέσεις της ομάδας της Θεσσαλονίκης, η οποία εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (22-39) με το τρίποντο του Τσόχλα στο 16ο λεπτό. Το σύνολο του Μαρκόπουλου είχε κέφια πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, κάτι που θύμισε η «βόμβα» του Μακφάντεν για το 26-43 στο 18΄. Ο Κάμπελ με μια εύστοχη βολή έγραψε το 31-43, ενώ ο Σάιμπερτ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (31-45), ευστοχώντας στη λήξη.

O Μαργαρίτης ξεκίνησε ορεξάτος στο δευτερο ημίχρονο και με 4 συνεχόμενους πόντους, έδωσε στην ομάδα του αέρα 15 πόντων (34-49) στο 22΄. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον ΠΑΟΚ , ο όποιος διατήρησε τα υψηλά επίπεδα της απόδοσης του και παίζοντας μυαλωμένο μπάσκετ, πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 22 πόντους (36-58) με το δίποντο του Πέινερς, αναγκάζοντας τον προπονητή της Βέντσπιλς να καλέσει εσπευσμένα time out. Οι Λετονοί μείωσαν σε 41-60 με τις δύο βολές του Ζάκις, όμως οι φιλοξενούμενοι επανέφεραν στο +22 (41-64) με τον Σάιμπερτ να φεύγει στον αιφνιδιασμό και να καρφώνει εντυπωσιακά στο 29΄. Το συγκεκριμένο καλάθι ήταν αυτό που έκλεισε και το δεκάλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα ασφαλές προβάδισμα, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25 (48-73) με το δύσκολο καλάθι του Μιλιένοβιτς. Η Βέντσπιλς δεν μπορούσε με τίποτα να πλησιάσει στο σκορ, με τον Γλυνιαδάκη να ευστοχεί σε δίποντο για το 50-78. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς καμία ουσία, αφού είχε κριθεί το ματς και έτσι ο «δικέφαλος του «βορρά» έφτασε σε μια πανεύκολη νίκη με 54-84, η οποία ισοδυναμούσε με πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-45, 41-64, 54-84

Βέντσπιλς (Μούζνιεκς): Λέιμανις 4, Ντιν 4, Γιακοβικς 2, Ζιεντινς 3 (1), Ζελιονις 3, Γιανίσκενοκς 12 (3), Έιτ, Σκιλ 2, Γκουλμπις 8 (2), Ζακις 8 (1), Κάμπελ 7

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 9, ΜακΦάντεν 10 (2), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης 2, Σάιμπερτ 14 (2), Πέινερς 5 (1), Κλάντον 7