Με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο και ενώ έχανε στο 1ο με 26 πόντους διαφορά, η Ρέτζιο Εμίλια, επιβλήθηκε της Ρόμα, με 91-82 και ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ σε 3-3! Επόμενο και τελευταίο παιχνίδι  στην έδρα της Ρόμα, την Τρίτη (21/05) στις 21:30.

Η Ρόμα, ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι (13-19 1η περίοδο), καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά 26 πόντων (19-45 ημίχορνο), βάζοντας τις βάσεις για την νίκη-πρόκριση! Στην επανάληψη όμως, η Ρέτζιο Εμίλια μπήκε καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορα, για το 54-67 της 3ης περιόδου (35-22 επιμέρους σκορ). Στο 4ο δεκάλεπτο, ήρθε η ολική επαναφορά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με επιμέρους σκορ, 27-15, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή και νίκη, με 91-82!

Πρώτος σκόρερ για τη Ρέτζιο Εμίλια, ο Τέιλορ Ντόνελ με 22 πόντους (2/5 δίπ., 5/5 τρίπ., 3/4 β.) και 1 ριμπάουντ σε 17’ συμμετοχής. Καλός και ο Μπελ Τρόι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τη Ρόμα πρώτος σκόρερ για άλλο ένα παιχνίδι ήταν, ο Λουίτζι Ντατόμε με 23 πόντους (4/4 δίπ., 3/8 τρίπ., 6/7 β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 37’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Φιλ Γκος με 14 πόντους και 1 ριμπάουντ.