Η Λαμποράλ Κούτσα γνώρισε άλλη μία ήττα στον ισπανικό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά για την 4η αγωνιστική, στην έδρα της Καχασόλ με 82-62. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα στην Liga Endesa, αφού σε 4 παιχνίδια έχει 3 ήττες και βρίσκεται στην 15η θέση, ισοβαθμώντας με την Καχασόλ, η οποία σήμερα πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού (19-15 1η περίοδος), ενώ με ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο (21-10 επιμέρους σκορ) πήγαν στα αποδυτήρια με 15 πόντους διαφορά  (40-25). Στην επανάληψη, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 59-48 (3η περίοδος). Όπως φάνηκε όμως, οι παίκτες του είχαν μείνει στο Βίλνιους και στη μεσοβδόμαδη νίκη εναντίων της Λιέτουβος Ρίτας (85-64 30/10) για την Ευρωλίγκα, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν εύκολα την ήττα με 82-62.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους και του αγώνα, ο Σκοτ Μπάμπφορθ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 31’ συμμετοχής, ενώ ο Μάρκος Μάτα πρόσθεσε άλλους 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Λαμποράλ Κούτσα ο Αντρές Νοτσιόνι (5ριμπ.) και ο Τίμπορ Πλέις (8ριμπ.) πέτυχαν από 13 πόντους αντίστοιχα.