Δράση για τη 19η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, είχαμε απόψε το βράδυ, με τη Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη να κερδίζει εκτός έδρας την Ορλεάν, με 72-67.

Νωθρό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τη Λιμόζ, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 18-14. Στη συνέχεια με πολύ καλή άμυνα και με τον Κάιλ Μακαλάρνι και Τζον Μπρόκμαν να έχουν 10 και 8 πόντους, αντίστοιχα, οι Λιμουζό του Έλληνα τεχνικού κατάφεραε να πάνε έως το ημίχρονο, προηγούμενοι με 30-39!

Οι βάσεις για μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη είχαν μπει. Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις… “απαντήσεις” (46-57 τέλειωσε η τρίτη περίοδος) και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 5 πόντους, για το τελικό 72-67, που τους ρίχνει στη 10η θέση.

Η ομάδα των Γιαννάκη και Λινάρδου είχε σε πολύ καλή ημέρα τους Κάιλ Μακαλάρνι (18 πόντους) και Τζον Μπρόκμαν (15 πόντους), ενώ για τους ηττημένους προσπάθησε ο Γκριν με 14.

Τραυματίας ήταν ο Άγγελος Τσάμης, με πρόβλημα στον αστράγαλο, και δεν έδωσε το παρόν για τη Λιμόζ, που ανεβαίνει στην θέση μετα το αποψινό νικηφόρο αποτέλεσμα!

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η μεγάλη νίκη της Ναντέρ (10η στη βαθμολογία) απέναντι στην Λε Μαν (3η στη βαθμολογία) και η εντός έδρας επικράτηση της Ροάν επί της Ντιζόν.