Ο στόχος της τέταρτης θέσης είναι εφικτός για τη Μπιλμπάο, του Φώτη Κατσικάρη, η οποία επανήλθε στις νίκες (80-77) κόντρα στη Μούρθια, μία εβδομάδα πριν από τον μεγάλο τελικό του Eurocup. Καλή εμφάνιση για τους Έλληνες, με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει 16 πόντους και τον Νίκο Ζήση να προσθέτει 9 πόντους και 3 ασσίστ.

Οι γηπεδούχοι συνάντησαν αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο, όταν και προηγούνταν με 2 πόντους (37-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, ανέβασε την απόδοσή της κι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι για δεύτερη φορά, παρά μόνο στο τελευταίο λεπτό, όταν κι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση της Μπιλμπάο, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Γκριμάου (18π) και Χάμιλτον (15). Από την Μούρθια ο Μπένι Ροντρίγκεθ, ο οποίος έφτασε τις 500 συμμετοχές, ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Στο ντέρμπι της ημέρας η Βαλένθια πέτυχε σπουδαία νίκη εντός έδρας (88-79 ) επί της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία περισσότερο είχε το μυαλό της στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, που ξεκινάνε από βδομάδα, παρά στον σημερινό αγώνα. Η ομάδα του Περάσοβιτς, με αυτή τη νίκη, ισοβαθμεί με τη Μπιλμπάο με 17 νίκες σε 28 αγώνες.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κελάτι, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 6/12 τρίποντα, ενώ ο Ντούμπλιεβιτς πρόσθεσε άλλους 16. Από την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία είνα αδιάφορη βαθμολογικά, σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιουλ με 21 πόντους και 5/6 τρίποντα.

Την ήττα γνωρισε η Λάγκουν Άρο, του Μανώλη Παπαμακάριου απέναντι στη δυνατή εντός έδρας Σαραγόσα με 86-74. Ο Έλληνας άσσος είχε 3 πόντους σε 28 λεπτά παιχνιδιού, ενώ ο Κιντέλ Γουντς σημείωσε 10 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής. Πολύ δύσκολα τα πράγματα πλέον για την Λαγκούν Άρο, η οποία στις 5 τελευταίες αγωνιστικές ψάχνει 2 νίκες παραπάνω από Φουενλαμπράδα ή Καχασόλ για να καταφέρει να σωθεί.

Η ομάδα του Μανώλη Παπαμακάριου δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, χάνοντας από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο την επαφή της με το σκορ, με τη διαφορά να φτάνει και τους 19 πόντους στην τέταρτη περίοδο (80-61). Η Σαραγόσα, η οποία συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα φέτος, βρίσκεται στην 6η θέση με 16 νίκες.

Τη νίκη έστω και χωρίς τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος προτιμήθηκε να προφυλαχτεί, πήρε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ομπραντόριο στην παράταση με 86-81. Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τους Τόμιτς (16π) και Σάντα (10π, 5ας) να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους. Δεύτερο συνεχόμενο καλό παιχνίδι για τον Αμπρίνες (12π), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των “Μπλαουγκράνα” στην περιφέρεια κι έδωσε αρκετές λύσεις.

Παραμένει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης η Μπαρτσελόνα, αν και δύσκολα θα καταφέρει να φτάσει την Κάχα Λαμποράλ στη βαθμολογία, καθώς χρειάζεται 2 νίκες παραπάνω στα 5 τελευταία παιχνίδια. Η Ομπραντόιρο έχασε την ευκαιρία αφενός για μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Ισπανίας κι αφετέρου να μείνει μόνη στην όγδοη θέση, προσπερνώντας την Ουνικάχα Μάλαγα.

Τέλος, η Γκραν Κανάρια, έστω και δύσκολα, εκμεταλλεύτηκε την πολύ δυνατή έδρα της κι επικράτησε της Εστουντιάντες 72-64. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα δεκάλεπτα, με τους γηπεδούχους όμως να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και να φτάσουν στη νίκη, που τους κρατάει στην 6η θέση μαζί με τη Σαραγόσα

Η βαθμολογία σε 28 αγώνες:
Ρεάλ Μαδρίτης 25-3, Κάχα Λαμποράλ 21-7, Μπαρτσελόνα 19-9, Μπιλμπάο 17-11, Βαλένθια 17-11, Γκραν Κανάρια 16-12, Σαραγόσα 16-12, Ουνικάχα 14-14, Ομπραντόιρο 14-14, Μπανταλόνα 13-15, Εστουντιάντες 13-15, Κανάριας 12-16, Μούρθια 11-17, Βαγιαδολίδ 11-17, Καχασόλ 10-18, Φουενλαμπράδα 10-18, Λαγκούν Άρο 8-20, Μανρέσα 5-23.