Εύκολη νίκη για την Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ με 90-80. Η ομάδα του Ερτογκάν δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο αλλά στην συνέχεια πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 32-16 στο τρίτο δεκάλεπτο τέλειωσε το παιχνίδι. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην δεύτερη θέση του τούρκικου πρωταθλήματος έχοντας 19 νίκες, όσες κι η Γαλατάσαραϊ.

Κορυφαίος του αγώνα ο Ομέρ Ονάν με 23 πόντους (6/8 τρ!), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι ΜακΚάλεμπ (12π, 4ας) και Άντερσεν (15π, 3ας). Ο Μάικ Μπατίστ εξακολουθεί να μην υπολογίζεται από τον προπονητή του παίζοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι μόλις πέντε λεπτά. Αντιθέτως, ένας άλλος πρώην “πράσινος”, ο Ρομέιν Σάτο, είχε 6 πόντους και 3 ασσίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Στο άλλο παιχνίδι η Ερντερμίρσπορ επικράτησε 72-66 της Αλίαγκα εκτός έδρας και πήρε προβάδισμα στην μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται πλέον στην όγδοη θεση με 9 νίκες σε 22 παιχνίδια, έναν βαθμό πάνω από την Αλίαγκα.