Πρωταθλήτρια Ισπανίας και πάλι η Ρεάλ Μαδρίτης μετά από 6 χρόνια (είχε κερδίσει την “Μπάρτσα” την περίοδο 2006-’07, 3-1 νίκες)! Επιβλήθηκε πριν από λίγο της Μπαρτσελόνα, με 79-71, κάνοντας το 3-2 στην τελική σειρά της ACB και πανηγυρίζοντας έτσι το 31ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Με τον καλύτερο τρόπο λοιπόν ολοκληρώνεται η χρονιά για τους Μαδριλένους, μιας και όλη την αγωνιστική περίοδο, ήταν ανώτεροι στο ισπανικό πρωτάθλημα ( θέση, 30 νίκες – 4 ήττες). Κορυφαίος του σημερινού 5ου τελικού για τους γηπεδούχους ο… ακούραστος Φελίπε Ρέγιες με 14 πόντους.

Η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (3 π., 2 ριμπ.) από την άλλη, δεν μπόρεσαν να κάνουν το μεγάλο “διπλό” που θα τους έδινε τον 3ο συνεχόμενο τίτλο και σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο, αγωνίστηκε τελικά για 9′, αν και τραυματίας, χωρίς ουσιαστικά να μπορέσει να βοηθήσει, μένοντας άποντος, ενώ ο… αγέραστος “Σάρας” έδωσε άλλη μια σπουδαία παράσταση, σκοράροντας 23 πόντους!

Αναλυτικά, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προσπαθώντας να επιβάλλει η κάθε μία τον ρυθμό της, δίχως όμως αποτέλεσμα (20-18 1η περίοδο). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους, καταφέρνοντας να χτίσουν μια διαφορά 9 πόντων έως το ημίχρονο (41-32) και ενώ η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά στο σκορ, στο 17′ με 31-32! Στην επανάληψη, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ τους Μαδριλένους (55-48 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ρεάλ να μην απειλείτε ουσιαστικά. Οι φιλοξενούμενοι, στο τελευταίο λεπτό προσπάθησαν να μειώσουν (76-71 39′), δίχως όμως να απειλήσουν, για το τελικό 79-71 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης!

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές, ο Ρούντι Φερνάντεθ με 15 πόντους (6/8 δίπ., 1/8 τρίπ.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Φελίπε Ρέγιες με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τρεμέλ Ντάρντεν πρόσθεσε άλλους 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έμεινε σε ρηχά νερά, με 3 πόντους (1/1 δίπ., 0/1 τρίπ., ½ β.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 16’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα, ο Τζό Ινγκλς με 25 πόντους (5/5 δίπ., 5/8 τρίπ.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27’ συμμετοχής, ενώ ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ακολούθησε με 23 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.