Την προηγούμενη αγωνιστική έφτασε πολύ κοντά στο να σπάσει το αήττητο σερί, της Κάχα Λαμποράλ, αλλά δεν τα κατάφερε και έχασε στην παράταση με 101-95. Αυτη τη φορά η Μανρέσα έφυγε με ψηλά το κεφάλι σημειώνοντας μία μεγάλη νίκη ψυχολογίας απέναντι στην υπολογίσημη Ομπραντόιρο.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπρόστα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού (42-34 ημίχρονο) και με πολύ καλή άμυνα, δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ (62-49 3η περίοδο) φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ο Ντέβριες Τρόι με 14π. (4/4τρίποντα) και Άρκο Σάλβα με 16π. (1/1δίποντα, 3/5τρίποντα).

Με αυτή την νίκη φτάνουν την Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου στο 3-15 σερί νικών.

– Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται αύριο με τον αγώνα Κανάριας – Εστουντιάτες.