Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 7168 της Λιέτουβος Ρίτας στην παράταση, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος. Μια νίκη απέχει από την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου η ομάδα του Κάουνας.

Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με την Ζαλγκίρις να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (34-29). Στην επανάληψη, η Λιέτουβος Ρίτας προέβαλε αντίσταση και ισοφάρισε σε 62-62 για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι κι έφτασαν σε μια δύσκολη νίκη, έχοντας πλέον την ευκαιρία να στεφθούν Πρωταθλητές Λιθουανίας, εφόσον κερδίσουν το επόμενος ματς “σκουπίζοντας” τη Λιέτουβος Ρίτας, στην έδρα της οποίας θα διεξαχθεί η τέταρτη και ίσως τελευταία αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παούλιους Γιανκούνας με 20 πόντους, με τον Τζέιμς Αντερσον να τον ακολουθεί με 12. Από τη Λιέτουβος Ρίτας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντάνας Καβαλιάουσκας με 22 πόντους.