τέσσερα παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της ACB για την 26η αγωνιστική. Η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύθηκε καθόλου στην έδρα της Καχασόλ, συντρίβοντας την με 91-72 και η Βαλένθια μετά την μεσοβδόμαδη ήττα στο γήπεδο της, από την Λοκομοτίβ Κούμπαν του Νικ Καλάθη στο Eurocup, επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας την Γκραν Κανάρια, με 68-56. Εύκολη και σημαντική νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία, απο την  Φουενλαμπράδα επί της Βαγιαδολίδ με 84-74, ενώ ο Μανώλης Παπαμακάριος με την Λαγκούν Άρο, δεν τα κατάφεραν στην έδρα της Κάχα Λαμποράλ, χάνοντας 88-80.

Η 15η στην βαθμολογία Καχασόλ δυσκόλεψε τους φορμαρισμένους Καταλανούς για 20′. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης πέρασε μπροστά στο σκορ (19-25 1η περίοδο) κλείνοντας το 1ο ημίχρονο με 3 πόντους διαφορά, 41-44.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, έκανε το ξέσπασμα της και με επιμέρους σκορ 14-24, ανέβασε την διαφορά σε διπλάσια επίπεδα (55-68 3η περίοδο). Οι βάσεις για την εύκολη επικράτηση είχαν μπει και στην περίοδο η Καχασόλ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 19 πόντους διαφορά και να παραμένουν σταθερά στην θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από την Κάχα Λαμποράλ και Ρεάλ Μαδρίτης.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Μπραντ Όλεσον με 16 πόντους (2/3 δίπ., 4/7 τρίπ.) σε 28′ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Τόμας Σατοράνσκι με 14 πόντους (5/8 δίπ., 4/4 β.), 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σε 30′.

Στην αναμέτρηση όπου είχαμε ελληνικό ενδιαφέρον, η Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, στην έδρα της Κάχα και προηγήθηκε με 19-23 στην περίοδο. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο 2ο δεκάλεπτο, περνώντας μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (44-39 ημίχρονο).

Στην επανάληψη, ήρθε η πλήρης καθίζηση για τους φιλοξενούμενους, με την Κάχα Λαμποράλ να πραγματοποιεί ένα επιμέρους σκορ 29-18, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι (73-57). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στην περίοδο, ήταν να μειώσουν την διαφορά για το τελικό, 88-80 που τους ρίχνει στην 17η θέση, ενώ η Κάχα Λαμποράλ συνεχίζει σταθερά απο την.

Ο Μανώλης Παπαμακάριος βρέθηκε σε άσχημη βραδιά, τελειώνοντας την αναμέτρηση δίχως πόντο (0/1 δίπ., 0/3 τρίπ.), με 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 16′ συμμετοχής, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Λάμπε με 15 πόντους (5/7 δίπ., 1/3 τρίπ., 2/2 β.), 3 ρριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23′.