Την νικηφόρο πορεία της συνέχισε η Στρασμπούρ, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Γκραβελίν, όπως δείχνει άλλωστε και το τελικό 77-58. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ, βρήκαν αντίσταση ουσιαστικά μόνο κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, όταν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τους κρατήσουν χαμηλά στο σκορ, με την περίοδο να λήγει 13-10. Στη συνέχεια, όμως, πάτησαν «γκάζι», με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-22. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, όλα απλουστεύτηκαν, με τους Αλσατούς να συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Μπονγκαλί Φοφανά ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες, τόσο τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ματ Χάουαρντ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, όσο και τον Ταντίζα Ντραγκίσεβιτς με 12 πόντους. Για τους ηττημένους, Πολ Χάρις και Σουλειμάν Ντιαμπατέ ξεχώρισαν, με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Μία απίστευτη… τρίποντη εκτέλεση περίμενε την Ναντέρ, με τη Σαλόν/Σαόν να είναι «υπερηχητική» και να φτάνει στο τελικό 96-72, κυρίως χάρη στο τρομερό ποσοστό του 66.7% (12/18 σουτ), που σημείωσε έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων! Το σκορ ήταν ήδη αρκετά ψηλά από την πρώτη περίοδο, ευρισκόμενο στο 23-21, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντέξουν στο ρυθμό που επέβαλαν οι αντίπαλοί τους, και λογικά να υποτάσσονται, βλέποντας το ένα μακρινό σουτ μετά το άλλο να καταλήγει στο καλάθι τους. Για τους παίκτες του Ζαν-Ντενί Σουλέ, όλοι οι παίκτες είχαν θετική συνεισφορά, ενώ οι μισοί πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας ως μπροστάρη τον Άντονι Άιρλαντ, με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Ουίλιαμ Γκράντιτ τον ακολούθησε με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα, ενώ οι Νταβ, Εντίμοφ και Ριτς σκόραραν από 12 πόντους, με τον τελευταίο να δίνει και 10 ασίστ. Από το «ναυάγιο» της Ναντέρ, που πλέον απομακρύνθηκε κατά δύο νίκες από την κορυφή, ο Γιοάν Πασάβ-Ντουκτέιλ διεσώθη με 14 πόντους, ενώ ο Κάμπελ πρόσθεσε 11 πόντους και 5 ασίστ.