Τη δέκατη νίκη σημείωσε η Χίμκι στην VTB League, απέναντι στην Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, με 72-60. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 14-5. Με κορυφαίο τον Βιτάλι Φριντζόν (5/5 δίπ. έως το ημίχρονο) κατάφεραν και κράτησαν μία διαφορά 10 πόντων έως τα μέσα του παιχνιδιού (33-23 ημ.).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Σπαρτάκ, αδυνατούσε να βρει λύσεις στο επιθετικό παιχνίδι της Χίμκι με αποτέλεσμα να μείνει κι άλλο πίσω στο σκορ, στο τέλος της 3ης περιόδου, με 54-36. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να βελτιώσουν λίγο την άμυνα τους, ροκανίζοντας την διαφορά, για το τελικό 72-60.

Σε μέτρια βραδιά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, έχοντας 7 πόντους (1/4δίπ., 1/2 τρίπ., 2/4 β., 1 ριμπ., 1 ασίστ) σε 16’ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίος με μεγάλη εμφάνιση ο Βιτάλι Φριντζόν με 25 πόντους (6/7 δίπ., 3/4 τρίπ., 4/6 β., 4 ριμπ.) σε 29’ συμμετοχής.

Με αυτή την νίκη της, η Χίμκι έπιασε στην κορυφή την Κρίλια (10-3 ρεκόρ νικών) και η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης παρέμεινε μόνη , με ρεκόρ νικών 9-3.