Την εκτός έδρας νίκη για τα πλέι οφ της Τουρκίας, σημείωσε η Ανατολού Εφές, εναντίον της Άνκαρα, με 96-79, ισοφαρίζοντας την σειρά στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από το ξεκίνημα του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ(19-33 1η περίοδος) και δεν απειλήθηκαν καθόλου κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας πολύ εύκολα στην επικράτηση με 17 πόντους διαφορά. Επόμενο παιχνίδι, στην έδρα της Εφές, την Πέμπτη (23/05).

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι (19-33 1η περίοδος), πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με 23 πόντους διαφορά (35-58). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Άνκαρα προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ (57-77 3η περίοδο), δίχως να μπορέσουν να απειλήσουν για τη νίκη, μειώνοντας για το τελικό, 96-79.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο απόλυτα εύστοχος, Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 22 πόντους (5/5 δίπ., 4/4 τρίπ.), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Τουντσερί με 19 πόντους (4/6 τρίπ.) και 2 ασίστ, ενώ και ο Τζόσουα Σιπ πρόσθεσε ακόμα 17 πόντους (7/7 δίπ.) και 7 ριμπάουντ.

Για την Άνκαρα ξεχώρισαν, ο Πλίσνιτς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22’ συμμετοχής και ο Σάμουελ Πίνι με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 35’.