Εύκολη νίκη για την πρώτη Βαρέζε απέναντι στην τελευταία Μπιέλα με 92-82 για την 22η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ντούσαν Σάκοτα πήρε το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού (23-18) μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους, και τον Δημήτρη Τσαλδάρη, να ελπίζουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το σημερινό παιχνίδι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 15 πόντους (55-40) δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στην συνέχεια στον αγώνα.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο με την Βαρέζε να ρίχνει την απόδοσή της αλλά να κρατά μία απόσταση ασφαλείας (69-58). Το μόνο που κατάφερε η Μπιέλα ήταν να μειώσει λίγο την διαφορά φτάνοντας στο τελικό 92-82. Η Βαρέζε έτσι παραμένει στην πρώτη θέση φτάνοντας τις 18 νίκες ενώ η Μπιέλα έμεινε στις 5.

Για τους νικητές, ο Ντούσαν Σάκοτα σημείωσε 11 πόντους με 3 τρίποντα σε λεπτά 18 συμμετοχής, ενώ ο έτερος Έλληνας, Δημήτρης Τσαλδάρης, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του, πετυχαίνοντας 8 πόντους (0/6τρ) σε 33 λεπτά. Κορυφαίοι του αγώνα για την Βαρέζε ήταν οι Ερε (25π με 4τρ), Μπανκς (23π) και Πολονάρα (13π), ενώ από την Μπιέλα ξεχώρισαν οι Τζόνσον (23π) και Πίνκνι (28π).

Στο άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, το Μιλάνο των Φώτση και Μπουρούση, πήρε τη νίκη έστω και δύσκολα στο τέλος απέναντι στην Βενέτσια με 97-88. Έφτασε έτσι τις 14 νίκες και συνεχίζει να κυνηγάει την Ρόμα (14 νίκες σε 21 αγώνες) στην τέταρτη θέση. Καλή εμφάνιση κι από τους δύο Έλληνες, με τον Γιάννη Μπουρούση να έχει 11 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής και τον Αντώνη Φώτση να προσθέτει άλλους 12 σε 26 λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-16), διαφορά, η οποία διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (36-30).Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι όχι μόνο ροκάνισαν την διαφορά αλλά πήραν και προβάδισμα στο σκορ (58-57) με έναν ασταμάτητο Σζέτζικ να έχει φτάσει τους 17 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με το παιχνίδι να αρχίζει να γίνεται ακατάλληλο για… καρδιακούς, πηγαίνοντας στην παράταση (77-77). Εκεί το Μιλάνο πιο ψύχραιμο και με καλύτερες επιλογές επιθετικά έφτασε στην τελική επικράτηση. Κορυφαίοι του αγώνα για τους φιλοξενούμενους οι Τζεντίλε (23π) και Λάνγκφορντ (21π), ενώ από την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Σζέτζικ (23π) και Κλαρκ (20π).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σάσαρι στραβοπάτησε στην έδρα της Αβελίνο (86-78), που πήρε βαθιά… ανάσα για την συνέχεια, στην προσπάθεια της που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία. Σημαντική νίκη ήταν και αυτή της Σκαβολίνι απέναντι στην Μπρίντιζι (94-90), ενώ επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η Ρέτζιο Εμίλια, εντός έδρας, με αντίπαλο την Μοντεγκρανάρο (100-83).