Την της νίκη σημείωσε η Μπάμπεργκ, με 98-79, απέναντι στην Μπάγερν, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών στη Γερμανία. Όλα κρίθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο, όπου η Μπάμπεργκ με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ, 23-6,  έφτασε στην σημαντική νίκη, ενώ για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Επόμενο παιχνίδι στην έδρα της Μπάγερν, την Κυριακή 02/06 στις 19:30.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με την Μπάγερν να παίρνει το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο τέλος της 1ης περιόδου (20-21). Στο 2ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, για το 52-52 του ημιχρόνου. Το ντέρμπι, συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την Μπάμπεργκ να περνάει μπροστά με 2 πόντους (75-73 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν οι γηπεδούχοι. Η Μπάμπεργκ, ξεκινώντας με ένα σερί 7-0, δεν… κοίταξε πάλι πίσω της και με επιμέρους 23-6, κέρδισε πολύ εύκολα τελικά το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, με 19 πόντους διαφορά φτάνοντας τις 2 νίκες (98-79).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Κέισι Γιάκομπσεν με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 38’ συμμετοχής. Ακολούθησαν, ο Φόρντ Σάροντ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Νάχμπαρ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Μπάγερν, ξεχώρισε ο Ρόμπερτς Λόρενς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τάιρες Ράις με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 8 ασίστ.