Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το τουρνουά για το Ισραήλ, αντίπαλο της Εθνικής Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ U20, το οποίο κέρδισε ρύκολα με 68-79 τη Βουλγαρία, ενώ ρεπό είχε η Σερβία που θα μπει αύριο στη «μάχη» του μεγάλου αυτού τουρνουά κόντρα στη Λετονία. Στον πρώτο όμιλο, με τον οποίο «διασταυρωνόμαστε», το Βέλγιο πέτυχε μία φοβερή νίκη επί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που εγγυήθηκε το τελικό 51-59. Η οικοδέσποινα Ιταλία, στο ντέρμπι της ημέρας με αντίπαλο την Κροατία, κέρδισε με 50-53. Παρότι ένα λεπτό πριν τη λήξη βρισκόταν πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους, εντούτοις με ένα σερί 0-7 πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Στον τρίτο όμιλο, η Ουκρανία «συνέτριψε» την Πολωνία με 79-55, για να κάνει περίπου το ίδιο και η Ισπανία κόντρα στην Τσεχία, όπως δείχνει και το τελικό 71-54. Στον τέταρτο όμιλο, τα παιχνίδια ήταν πιο αμφίρροπα με την Τουρκία να κερδίζει στο «νήμα» με 59-57 τη Μεγάλη Βρετανία και τη Γερμανία να δυσκολεύεται στο τέλος κόντρα στη Σλοβενία, αλλά τελικά να επικρατεί με 63-68.